تلفن تماس : 021-22659073 . 02333641034
Bonmalat

Bonmalat

اولین شرکت ارائه دهنده مصالح نوین ساختمانی

ترکیبات موجود در ملات خشک آماده

تاریخ انتشار : 1398/11/24
 ترکیبات موجود در ملات خشک آماده که سبب ارتقای سطح کیفی و کمی آن شده است چیست ؟
ملات خشک از ماسه و سیمان یا آهک و مواد پوزولانی که با استفاده از یک سری مواد پلیمری پودری خاص که خواص آنها بهبود یافته تشکیل شده است و این عملیات باعث افزایش سرعت اجرا و ارتقای کیفیت این ملات ها نسبت به ملات های سنتی شده است.
ملات های خشک بر خلاف ملاتهای سنتی که در محل کارگاه تولید میشوند در کارخانه تولید شده و تحت مراحل کنترل کیفی به عمل می آیند.ملات های خشک بر اساس محل کاربرد و نوع مصالحی که با آنها استفاده میشوند و به مقدار مورد نیاز به کارگاه ها منتقل شده و تنها در آنجا لازم است برای استفاد ه به آنها آب اضافه شود.حتی در برخی کارگاه ها این مواد با سیلوها به محل کارگاه منتقل میشود که خود این سیلوها دارای مخلوط کن هستند حتی عمل اختلاط و اضافه کردن آب هم تحت کنترل انجام میشودکه نیازی به کارگر یا عامل اجرایی هم ندارد.ملات خشک یک نوع مصالح ساختمانی کاملا مدرنیزه و سیستماتیک میباشد که احتمال خطای انسانی در آن به حداقل رسانده شده است.
تفاوت ملات خشک با ملات سنتی در چیست ؟
درحال حاضر ملات های مصرفی از استانداردهای تدوین شده برای ملات برخوردار نیستند ولی اگر الزامات استاندارد را رعایت کنند میتوانند کیفیت لازم را داشته باشند و چون امکان کنترل کیفیت کارگاه ها وجود ندارد این امر در حال حاضر امکان پذیر نیست. بر خلاف ملات های سنتی ملات های خشک در کارخانه تحت نظارت های کنترل کیفی تولید میشوند و در این شرایط امکان تولید استاندارد آنها فراهم میشود. سرعت اجرا و تنوع محصولات ملات خشک از دیگر تفاوت ها و مزایای این ملات نسبت به ملات سنتی میباشد.ملات خشک در رنگهای مختلف و برای شرایط اقلیمی مختلف تولید میشوند.از دیگر مزایای این ملات خشک آماده کاهش و جلوگیری از پرت مصالح و تقلیل حمل و نقل  و جا به جایی مصالح به کارگاه است.استفاده این مصالح به جای این که سیمان شن و ماسه یا مخلوط های دیگر به صورت مجزا در حجم بیشتر از نیاز خریداری و به محل کارگاه حمل و نقل شوند ملات های خشک در بسته بندی ها مختلف و به اندازه نیاز به صورت مخلوط شده و آماده در یک نوبت حمل و نقل از کارخانه به محل کارگاه حمل میشوند.از طرفی دیگر وجود مواد افزودنی چون آهک و مواد پزولانی باعث صرفه جویی در مصرف زیاد سیمان در ملات ها میشوند و مقدار استفاده سیمان در آنها نسبت به ملات سنتی کمتر است.
آمار سرانه مصرف ملات در دیگر کشورها تا چه حدی است ؟
آمار سرانه مصرف ملات های خشک در برخی از کشور ها حاکی از آن است که در آلمان 30 کیلوگرم در فنلاند سوئد و هلند حدود 20 کیلوگرمو در روسیه در حال حاضر حدود 2 تا 3 کیلوگرم به ازای هر نفر است.البته تولید این نوع ملات در کشورهای آسیایی نیز رشد چشم گیری پیدا کرده است و در کشورهایی مانند چین تایوان کره امارات و عربستان در ساخت و سازهای عمرانی به کار میرود.
در کشور ایران که وضعیت ساخت و ساز آن در سالهای 1380 تا 1390 رشد بسیار بالایی داشته است. بنا به اطلاعات مرکز آمار ایران تعداد واحد مسکونی به ثبت رسیده کشور در سال 1385 حدود 15860000 و در پایان سال 1388 این مقدار به چیزی حدود 17360000 واحد مسکونی افزایش یافت. با اینکه هر ساله حدود 500000 واحد مسکونی به این مقدار اضافه میشود، اما نکته قابل توجه این است که با توجه به این رشد ساخت و ساز در کشور باز هم پاسخگوی نیاز کشور نمیباشد، چون نیاز واحد مسکونی کشور سالیانه حدود 1.5 میلیون واحد مسکونی می باشد.
عوامل مختلفی میتواند در این مساله دخیل باشد که از جمله میتوان به مسائل زیر اشاره کرد :
 • قیمت بالای مسکن که اغلب ناشی از قیمت بالای مصالح میباشد.
 • عدم تطابق استاندارد های ساختمانی اجرا شده با استاندارد های تعیین شده. (با توجه به گفته مسئولین فقط حدود 20 درصد از ساختمانها دارای استاندارد اجرایی کامل میباشند)
 • به کارگیری مصالح ساختمانی کم کیفیت که سبب کاهش عمر ساختمان در کوتاه مدت و طولانی مدت میشود.
 • طولانی بودن زمان تحویل پروژه که یکی از مهمترین عوامل عدم پاسخگویی به نیاز کشور است.
برای هر کدام از این مسائل که به علل متفاوتی وابسته است راه حل  واحدی میتواند، موانع را تا حدودی از راه برداشته و به صنعت ساخت و ساز کشور و انبوه سازی کمک شایانی بکند.
یکی از راه حل ها، استفاده از ملات و مصالح نوین ساختمانی است که در کشور کمتر به آن توجه میشود. ملات های خشک آماده که از این دست محصولات هستند در کشورهایی که در عرصه ساخت و ساز جلو میباشند، دارای نقش پر اهمیتی در انبوه سازی و ساختمان سازی دارد به طوریکه سرانه مصرف این نوع ملات چیزی بالغ بر 80 درصد ملاتهای ساختمانی را شامل میشود.
ملات خشک آماده با ویژگی هایی که دارد میتواند در برون رفت از مشکلات   ساخت و ساز  نقش ویژه ای داشته باشد :
 • کاهش هزینه های مصرف ملات به دلیل استفاده بهینه و تطابق میزان خرید ملات با مقدار نیاز برای مصرف
 • کیفیت بالای محصول که سبب طولانی شدن عمر ساختمان تا حدود 2 برابر زمانی که از مصالح سنتی استفاده میشود.
 • کاهش شدید خطای انسانی در تولید، ترکیب و استفاده ملات ها و مصالح ساختمانی
 • سرعت بالای استفاده از ملات های خشک آماده که سبب کاهش چشم گیر زمان تحویل پروژه ها میشود.
 • تنوع در محصولات و میزان ترکیب مواد آن که بسته به نوع مصرف متفاوت است سبب ارتقای سطح کیفی ساختمان و تطابق آن با استانداردهای ملی و بین المللی میشود.
 • استفاده از ملاتهای پلیمری آماده که ویژگی های چند منظوره دارند در هدر رفت انرژی بسیار نقش دارد (اندود هایی که عایق صوتی- حرارتی هستند)
 

همکاران ما

توسعه مسکن آذربایجان
سرام پخش
سازه سبک آرسام
سامان محیط
کیمیای بهروزی
کاشی سمنان
کناف ایران
ایساتیس پویا
هبلکس قدس رضوی
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
بنیاد بتن ایران
بنای سبک قدس رضوی
باغ فردوس ایرانیان
آذر ساروج سبلان
آریا دانا کیمیا
ابنیه سازان آکام
توسعه مسکن ایران
مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی